Sektör ambalaj düzenlemesine hazır

03.10.2017 19:42:36 tarihinde eklendi, 375 kez okundu
Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı Zeki Sarıbekir, sebze ve meyvelere ambalaj zorunluluğu getiren düzenlemeye hazır olduklarını söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standart Uygulamalara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Tebliğ ile meyve ve sebzelerin tek ya da tekrar kullanımlık ambalajlarla, taşınması, depolanması ve perakende satış noktalarında satılmasına ilişkin esaslar düzenlendi.

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, düzenlemeye ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, sebze ve meyveler de dahil olmak üzere tüm gıdaların, hijyen, izlenebilirlik ve ürün israfının önlenmesi için ambalajla satışa sunulmasını istediklerini söyledi. Sarıbekir, bu sayede fireden kaynaklı 15-20 milyar liralık zararın önlenebileceğine işaret etti.

Sektör olarak, Ar-Ge'ye ve yeni teknolojilere yaptıkları yatırımlarla katma değeri yüksek ürünler ürettiklerini ifade eden Sarıbekir, "Özellikle plastik ambalaj sektöründe yaş meyve ve sebzenin raf ömrünün uzatılması için birçok Ar-Ge çalışması yapılıyor. Bu çalışmalar sonucunda raf ömrü 7 günden 14 güne uzatıldı." dedi.

Düzenlemeye uygun altyapımız var

Sektörün, yıllardır söz konusu ambalajları ürettiğini ve kullanıma sunduğunu vurgulayan Sarıbekir, "Firmalardan talep geldikçe, ambalaj sektörü olarak ülkemizin meyve ve sebze sektöründeki tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek altyapıya sahibiz. Ambalaj sektörü buna hazır." ifadesini kullandı. 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS