Türk malına online ihracat yolu açılıyor

29.09.2017 14:28:34 tarihinde eklendi, 355 kez okundu
Yeni OVP`ye göre, e-İhracat Stratejisi uygulamaya geçirilerek, Türk mal ve hizmetlerinin uluslararası piyasalarda e-ihracat yoluyla yer alması sağlanacak. İhracatçıların kur riskini azaltmak amacıyla İhracatta Döviz Kuru Riski Sigorta Sistemi kurulacak. Türkiye`nin dünyada önemli bir fuarcılık merkezi haline gelmesi için gerekli altyapı oluşturulacak. Geleneksel ürünlerin üretim ve ihracatı özel olarak desteklenecek.

Türk mallarının dünyaya internet üzerinden satışı için e-İhracat Stratejisi hayata geçirilecek.

AA muhabirinin, 2018-2020 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program'dan (OVP) derlediği bilgilere göre, önümüzdeki yıl 169 milyar dolar, program sonunda da 195 milyar dolar olarak gerçekleşmesi hedeflenen ihracatın artırılması için yeni tedbirler devreye alınacak.

Bu çerçevede, yüksek teknolojili ürünlerin ihracatına yönelik destekler, sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda çeşitlendirilecek. Mal ve hizmet ihracatına ilişkin devlet yardımlarının başvuru usulleri kolaylaştırılacak.


KUR RİSKİNE ÖNLEM

Türk lirası ile ticaretin toplam ticaret içindeki payının yükseltilmesi teşvik edilecek. İhracatçıların kur riskini azaltmak amacıyla İhracatta Döviz Kuru Riski Sigorta Sistemi kurulacak ve kullanımı yaygınlaştırılacak.

Ekonominin ihtiyaç duyduğu uluslararası yatırımların girişinin artırılması için uluslararası doğrudan yatırım stratejisi hazırlanarak hayata geçirilecek.

Sektörel nitelikli uluslararası yurt içi fuarlar desteklenerek Türkiye'nin dünyada önemli bir fuarcılık merkezi haline gelmesi için altyapı oluşturulacak. Yurt dışı müteahhitlik ve müşavirlik sektörü, yurt içi üretim ve ihracata katkı yapacak şekilde desteklenecek. Uluslararası kabul gören bir helal belgelendirme ve akreditasyon altyapısı oluşturulacak. Geleneksel ürünlerin üretim ve ihracatı özel olarak desteklenecek. Gümrük Birliğinin güncellenmesine yönelik resmi müzakerelere başlanacak.


TÜRK MALI İNTERNETTEN SATILACAK

e-İhracat Stratejisi uygulamaya geçirilerek, Türk mal ve hizmetlerinin uluslararası piyasalarda e-ihracat yoluyla yer alması sağlanacak. Müşteri bulma, lojistik ve ödeme süreçlerinin elektronik ortamda tek merkezden koordine edilmesine imkan sağlayan "Tek Noktadan İhracat" sistemi kurulacak.

Firmaların özgün tasarımlarla yurt dışına açılmaları desteklenecek. İhraç ürünlerinin hedef ülkelerde pazara girişlerini kolaylaştırmak amacıyla ihracatçıları, ülke, sektör ve ürün bazında bilgilendirip yönlendirecek bir mekanizma oluşturulacak.

"Türkiye Tanıtım Grubu", ülke tanıtımının sistemli ve güçlü bir şekilde yapılması için etkin şekilde çalıştırılacak. Yatırımcı büyük kamu kuruluşlarının Türk firmalarıyla yurt dışında ikili işbirlikleri geliştirmesini sağlayacak mevzuat altyapısı oluşturulacak. Hedef ve öncelikli ülkelerde kurulan Türkiye Ticaret Merkezleri yaygınlaştırılacak.

Turizm stratejisi, ülke ve tür çeşitliliğini artıracak şekilde yenilenecek. Sağlık turizminin geliştirilmesi için kurumsal altyapı tamamlanacak, akreditasyon ve yetkilendirme süreci hızlandırılacak ve etkin çalışan fiyatlandırma ve denetim sistemi oluşturulacak.

İthalattan kaynaklanan haksız rekabete karşı yerli üretimin zarar görmemesi için ticaret politikası önlemleri etkin bir şekilde uygulanacak. Üretilemeyen madenler ve nadir toprak elementlerinde zenginleştirme yapılıp mamul ve yarı mamule dönüştürülerek maden ithalatı azaltılacak.

EXİMBANK'IN ÖDENMİŞ SERMAYESİ ARTIRILACAK

İhracatçının finansman imkanlarının iyileştirilmesi için Eximbank'ın ödenmiş sermayesi, ihracatı daha fazla destekleyecek şekilde artırılacak. Eximbank'ın Kredi Garanti Fonu imkanlarıyla kullandıracağı kredi limiti yükseltilecek. Eximbank, alıcı kredisi kullandırma imkanlarını artıracak ve takasa dayalı kredi işlemlerine de yönelecek. Eximbank tarafından ihracat kredi sigortası uygulaması yaygınlaştırılacak ve ihracatçıların ticari bankalardan daha fazla kaynak elde etmelerine imkan sağlanacak. Eximbank, teminat mektubu dışındaki teminatlarla da kredi kullanımını yaygınlaştıracak.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS