´Gümrük birliğini genişletmeyeceğiz´

17.08.2017 15:41:31 tarihinde eklendi, 424 kez okundu
ALMANYA Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’yle Gümrük Birliği sözleşmesini şimdilik kesinlikle genişletmeyeceklerini ve güncellemenin söz konusu olmadığını söyledi. Merkel, Deniz Yücel konusuna değinerek ´ilişkileri böyle devam ettiremeyiz´ ifadelerini kullandı.

YouTube’da en çok takipçisi olan vlogger’ların sorularını yanıtlayan Merkel, Türkiye’yle ilişkilerin zor bir dönemden geçtiğini, bu nedenle bazı tedbirler almak zorunda kaldıklarını belirterek şunları söyledi: “Biz farklı konularda çok farklı görüşlere sahibiz. Bu görüş ayrılığını ifade etmekten de çekinmiyoruz. Biz birbirimizle diyalog içindeyiz. Ama birçok soruda birbirimizi ikna ettiğimiz de söylenemez. Maalesef bunlara daha fazla sorunlar da eklendi. Bu nedenle biz artık ilişkilerimizi böyle sürdüremeyiz dedik. İşverenlerimizin kısmen zor duruma sokulduğunu gördük. Bazı yerlerde sınırlamalara gitmek zorunda kaldık.

TÜRKİYE’Yİ DÜŞÜNDÜRDÜ
Alman işverenler konusunda Türkiye’den sinyal geldi. Turistlere uyarıları da yapmak zorundaydık. Bunlar Türkiye’yi biraz düşündürdü, ama elbette yeterli değil. Şimdi üyelik müzakerelerinde yeni bir fasıl açmıyoruz. Üyelik hazırlık yardımlarını da en düşük seviyeye çektik. Biz ama şunu da gözardı edemeyiz. Türkiye, sadece (Cumhurbaşkanı) Erdoğan ve hükümetten ibaret değil. Neredeyse yüzde 50’si anayasa referandumuna ‘Hayır’ dedi. Sert pazarlıkları sürdürmemiz, yanlış uzlaşmaya girmememiz lazım. Biz bizden umutlanan ve bizimle diyalog isteyen bu yüzde 50’ye yanlış sinyal de vermemeliyiz. Türkiye’yle Gümrük Birliği her halukârda şimdilik genişletilmeyecek ve güncellenmeyecek. Herhangi bir derinleşme olmayacak. Üyeliğe hazırlık yardımını da paranın nereye gittiğini çok iyi bildiğimiz durumda veriyoruz.”


'iLİŞKİLERİ BÖYLE DEVAM ETTİREMEYİZ'

Almanya Başbakanı Türkiye'de tutuklu olan gazeteci Deniz Yücel'e de değindi. Alman insan hakları aktivisti Peter Steudtner dahil Türkiye'de tutuklu bulunan tüm Alman vatandaşları için "elimizden geleni yapıyoruz" diyen Merkel, Yücel'in durumunun ise çifte vatandaş olduğu için daha zor olduğunu kaydetti. Konsolosluk desteğinin kısmen sunulabilse de Yücel konusundaki gelişmelerin "tatmin edici olmaktan çok uzak olduğunu" kaydeden Angela Merkel "İşte bu nedenle de 'artık ilişkileri böyle devam ettiremeyiz' dedik. Bizim iş adamlarımızın da bazı sorunlarla karşılaştıklarını gördük. O nedenle ilişkilerin çok zor bir rotada olduğunu ve bazı konularda gerçekten sınırlamalar getirmemiz gerektiğini açıkça ifade ettik" dedi.

BİLGİ NOTU: Türkiye, Gümrük Birliği anlaşmasını güncellemek istiyor. Mevcut anlaşmada AB ülkelerinin yaptığı her serbest ticaret anlaşmasına Türkiye tek taraflı kapılarını açmış oluyor ve ucuz ithal mallar nedeniyle dış ticaret açığı artıyor. Türk sanayiciler, Gümrük Birliği’nin Türkiye ekonomisine katkısı olduğunu kabul etmekle birlikte, anlaşmadaki bazı maddeler nedeniyle oluşan haksız rekabeti gidermek için güncelleme talep ediyordu.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS