Altında yeni sistem

14.08.2017 15:17:46 tarihinde eklendi, 434 kez okundu
Merkez Bankası hem rezervlerini güçlendirmek hem de çeşitlendirmek amacıyla harekete geçti. Yapılan düzenlemeyle Merkez, yurt içi cevherlerden üretilen altınları satın alacak.

Merkez Bankası uluslararası döviz rezervini güçlendirmek için yeni bir hamle yaptı. Mayıs ayı başından bu yana döviz rezervini 6 milyar dolar artırarak 108 milyar 759 milyon dolara çıkaran Merkez Bankası, rezerv çeşitliliği amacıyla ‘altın’ silahını çekti. Akşam Gazetesi'nin haberine göre Merkez Bankası’nın bankalara ilettiği düzenlemeyle Merkez Bankası, yurtiçi cevherden üretilen altınlarda alım yapacak. Yerli altın alımını Türk Lirası kullanarak yapacak Merkez Bankası böylece, rezervini altın ile güçlendirirken kur baskısını da kıracak.

STANDARTLAR BELİRLENDİ

Merkez Bankası’nın düzenlemesinde alım yapılacak altınların standartları da belirlendi. Buna göre bankalar Merkez Bankası’na en az 995/1000 saflıkta ve en az 1 kilogramlık barlar halinde olması şartıyla, BIST nezdindeki Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasasınca tanınan rafinerilerde dönüştürülmüş yurt içindeki cevherlerden üretilen standart altınları satabilecek. Bankalar satacakları altınlara ilişkin bildirimleri Merkez Bankası’na saat 14.00’e kadar iletecek. Bankalar tarafından yapılan bildirimler teklif niteliğinde olup, bankaların satılacak altınlar için gün içinde yapacakları en son bildirim Merkez Bankası tarafından dikkate alınacak. Merkez ve BİST’e yapılan son bildirimler arasında bankalardan kaynaklanan farklılıkların olması halinde bildirim geçersiz olacak.

TOPLAM ALTIN REZERVİ 500 TONA DAYANDI

Merkez Bankası’nın altın rezervleri 2011 yılında bankaların yatıracakları zorunlu karşılıklara alternatif olarak getirilen altın karşılığı yatırma olanağı ile hızla yükselişe geçti. Uygulama öncesi 116 ton olan altın rezervi son rakamlara göre 483 ton. Dünya Altın Konseyi’ne göre Türkiye, dünyada en fazla altına sahip 11’inci ülke.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Yerli madenlerden çıkarılan altın üreticiler tarafından yetkili rafineriler tarafından rafine edilip borsada tescili yaptırılıyor. Genelde 7 gün içinde altınını satan üretici şimdi satacağı altını alıp almayacağını öğrenmek için önce Merkez Bankası’na soracak. Merkez, ‘alıyorum’ dediğinde aracı banka devreye girecek ve satış işlemi gerçekleştirilecek. Eğer Merkez Bankası ‘almıyorum’ derse üretici altınını başkasına satabilecek. Yurtiçinden toplanan işlenmiş veya hurda altından dönüştürülmüş standartlara uygun altınlarda da alım yapılabilecek.

ALIŞ FİYATI PİYASA FİYATIYLA UYUMLU

Merkez'in altın alımlarında fiyatlama şu şekilde yapılacak: İşlemlerin TL karşılığı işlem tarihinden sonraki ilk iş gününde belirlenen öğleden önceki London Bullion Market Association (LBMA) altın ons fiyatı ve Merkez Bankası ABD Doları döviz alış kuru kullanılacak.

ALTIN FİYATLARINI YÜKSELTİR Mİ?

Peki Merkez Bankası’nın altında yapacağı alımlar iç piyasada fiyatları yükseltir mi? Merkez Bankası’nın yurtiçinde üretilen tüm altını alsa dahi fiyatlarda yukarı yönlü bir etki yapması beklenmiyor. Çünkü Türkiye’de yılda ortalama 30 ton altın üretiliyor. Bu altınların toplam piyasa değeri yaklaşık 1.2 milyar dolar. Günlük 120 kilograma denk gelen bu tutar İstanbul Altın Borsası’nın günlük işlem hacminin yarısından daha az. Yani Merkez Bankası'nın yerli cevherlerden üretilen altınlarda alım yapması, piyasadaki altın fiyatları üzerinde etkili olmayacağı düşünülüyor.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS