Kıymetli taşların değerini İstanbul Kuyumcular Odası belirleyecek

22.07.2017 17:19:15 tarihinde eklendi, 431 kez okundu
İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı İşler, "Türkiye Gemoloji Labarotuvarında artık ithal edilen taşların kıymet takdirini de yapmaya başladık." dedi.

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Norayr İşler, İKO yönetiminin Borsa İstanbul ile sürdürdüğü görüşmeler sonucu İKO Türkiye Gemoloji Labarotuvarında (GLT) ve Ayarevi'nin, kıymetli taşlar konusunda değerleme hizmeti veren kuruluş olarak kabul edildiğini söyledi.

Borsa İstanbul'un değerleme fiyatlarında yüzde 50 indirim yaptığını belirten İşler, İstanbul Kalkınma Ajansından (İSTKA) aldıkları destekle Türkiye'nin ilk yerli ve milli gemoloji laboratuvarı GLT'yi kurduklarını hatırlattı.

Laboratuvarda yeni bir hizmet daha başlattıklarını bildiren İşler, şunları kaydetti:

"Kuyumcular Odası olarak, Borsa İstanbul'dan aldığımız özel yetkiyle pırlanta, renkli taşlar ve mücevher sertifikasyon hizmetinin yanı sıra GLT'de artık ithal edilen taşların kıymet (değer) takdirini de yapmaya başladık. Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ'la uzun bir süredir sürdürdüğümüz görüşmeler ışığında İKO GLT Laboratuvarı ve İKO Ayarevi, kıymetli taşlar konusunda değerleme hizmeti veren kuruluş olarak kabul edildi."

"Sektör mensupları ithal ettikleri taşların değerleme tespitini yapabiliyor"

Norayr İşler, Borsa İstanbul Yönetim Kurulunun, son yaptığı toplantıda kendilerine değerleme hizmeti yetkisi verilmesini karara bağladığını, aynı kararda, değerleme hizmetinde indirime de gidildiğini söyledi.

İşler, "Bu gelişmeyle ihracat ve ithalat için ekspertiz raporu alan, kıymetli madenlerin ayar kontrolünü yapan ve pırlanta, renkli taşlar ve mücevherlerine sertifikasyon hizmeti için İKO'ya gelen sektör mensupları, artık ithal ettikleri kıymetli ve yarı kıymetli taşların değerleme tespitini yapabiliyor." dedi.

GLT ve İKO Ayarevi'nin, Borsa İstanbul'dan aldığı yetkiyle değerleme için getirilen ilk parti taşları incelediğini ifade eden İşler, konusunda uzman gemologlar tarafından incelenen taşların kısa süre içerisinde değer tespitinin yapılarak sektör firmasına teslim edildiğini bildirdi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS