Seyahate 3 ayda 4,2 milyar lira harcandı

05.08.2016 16:41:25 tarihinde eklendi, 412 kez okundu
Yılın ilk üç ayında seyahat harcamaları, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 13,8 artarak 4 milyar 204 milyon lira oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın birinci çeyreğine ilişkin "Hanehalkı Yurt İçi Turizm Araştırması" sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, birinci çeyrekte yurt içinde ikamet eden 10 milyon 393 bin kişi seyahate çıktı. Seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydıyla ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9,1 azalarak 12 milyon 690 bin olarak gerçekleşti.

Bu dönemde seyahate çıkanlar 98 milyon 162 bin geceleme yaptı. Ortalama geceleme sayısı 7,7 gece, seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 331 lira oldu.

Yerli turistlerin, yurt içinde yaptıkları seyahat harcamaları geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 13,8 artarak 4 milyar 204 milyon 11 bin liraya yükseldi.

Seyahat harcamaları, kişisel veya paket tur harcamaları olarak yapıldı. Yurt içi turizm harcamasının yüzde 96,6’sını (4 milyar 59 milyon 295 bin lira) kişisel, yüzde 3,4'ünü (144 milyon 716 bin lira) ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Seyahate çıkış amacı olarak "yakınları ziyaret" yüzde 73,6 ile ilk sırada yer aldı. Bunu yüzde 10,2 ile "sağlık", yüzde 8,2 ile "gezi, eğlence, tatil" izledi.

En çok akraba evinde kalındı

Söz konusu dönemde seyahate çıkanlar 84 milyon 620 bin geceleme sayısı ile en çok "arkadaş, akraba evinde" kaldı. Konaklama türlerine göre geceleme sayısında ikinci sırada 3 milyon 814 bin geceleme ile "otel" yer alırken, bunu 3 milyon 719 bin geceleme sayısı ile "kendi evi" takip etti.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS