FİSKOBİRLİK´ten fındık alımı açıklaması

05.08.2016 16:37:48 tarihinde eklendi, 535 kez okundu
Bayraktar: "Piyasada fındık kaç lira ise biz onun 20-30 kuruş üzerinde alım yapacağız. Aldığımız ürünün fiyatını da peşin ödeyeceğiz"

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, "Piyasada fındık kaç lira ise biz onun 20-30 kuruş üzerinde alım yapacağız. Aldığımız ürünün fiyatını da peşin ödeyeceğiz" dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, bölgede fındık hasadının devam ettiğini belirterek, "Bu sezon fındığın geçen sezona oranla az olduğu ortada. Zaten ilgili bakanlığın yaptığı açıklama sonrası rekoltenin düşük olduğu resmileşmişti." diye konuştu.

FİSKOBİRLİK'in geçen yıllarda olduğu gibi bu sezon da fındık alımı yapacağına işaret eden Bayraktar, "Her geçen yıl daha da güçlenen bir FİSKOBİRLİK var. Bize getirilecek her bir fındığı alacak gücümüz var. Bundan kimsenin şüphesi olmasın." şeklinde konuştu.

Bayraktar, üreticilere peşin ödeme yapacaklarını da vurgulayarak, "Piyasada fındık kaç lira ise biz onun 20-30 kuruş üzerinde alım yapacağız. Aldığımız ürününün fiyatını da peşin ödeyeceğiz. Tüm üreticilere bunun sözünü veriyoruz. Bizim üreticilere tek çağrımız geçen sene olduğu gibi ürünlerini tüccara emanete bırakmasın. Üretici bu sene ya fındığını baştan satsın ya da ürününü saklayacak yeri yoksa bize getirsin. Bizim depolarımızın tamamı üreticilerimize ücretsiz şekilde hizmet vermeye hazırdır." ifadelerini kullandı.

Fındık fiyatının sezonun hemen başında 10 liradan işlem görüp daha sonra yukarı doğru tırmanacağını tahmin ettiğini anlatan Bayraktar, şöyle devam etti:

"Eğer üretici fındık fiyatının daha da yükselmesini istiyorsa bir anda ürününü pazara indirmemesi gerekmektedir. Eğer pazara tonlarca fındık bir anda inerse piyasanın dengesi bozulur ve fiyat gerilemeye başlar. Üreticilerimizden beklentilerimiz ürünlerini hemen satmayıp bekletmeleridir. Ama eğer bekletemiyorsa da emanete kesinlikle bırakmasınlar. Üretici geçen sezondan ders çıkartıp fındığını emanete bırakma yerine satmayı tercih etmelidir."
FİSKOBİRLİK'in son yıllarda daha güçlendiğinin altını çizen Bayraktar, "8 Ağustos itibarıyla fındık alımına başlıyoruz. Kurum olarak tüm üreticilerin fındığına talibiz. Artık daha güçlü bir kuruma sahibiz. Sorunlarımızı geride bıraktık." dedi.

Lütfi Bayraktar, üreticilere çeşitli tavsiyelerde de bulunarak, şunları kaydetti:

"Fındık milli bir üründür ve bu ürününün yarısından fazlası ihraç edilmektedir. Dolayısıyla üreticilerimiz fındığı toplama aşamasından, kurutma aşamasına kadar, hatta çuvallama aşamasına kadar her şeyine dikkat etmelidir. Üretici fındığını iyi kurutup içerisindeki yabancı maddeleri de iyi ayıkladıktan sonra pazara indirmelidir. Ayrıca üreticilerimiz naylon çuvala ürünlerini koymamalıdır. Bunlara dikkat edilirse üretici fındığından daha fazla para kazanabilir. Aksi durumda hem fındık randımansız olur hem de yurt dışına gönderdiğimiz ürün geri dönebilir. Üreticilerimiz lütfen bu konulara dikkat etsin."


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS