Darbe girişiminden en fazla etkilenen sektör hangisi?

01.08.2016 16:31:43 tarihinde eklendi, 277 kez okundu
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, darbe girişiminden en fazla etkilenecek alanın turizm olduğunu belirterek, “Turizm bu kalkışmadan belki sektörel anlamda baktığımızda en önemli negatif anlamda etkilenecek alan gibi görünüyor. Ama göreceksiniz, bunu da en minimum seviyede, sıfıra yakın seviyede telafi edeceğiz” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, memleketi Denizli’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Darbe girişiminin milletin sivil demokrasi devrimiyle püskürtüldüğünü söyleyen Zeybekci, “Ekonomimizde hain ihanet girişimine en güçlü şekilde cevap verdi. 18 Temmuz Sabah08.30, Türk ekonomisi her şeyiyle ayaktaydı. Bankacılık sistemi ayaktaydı, borsamız ayaktaydı, tüm sistemle bütün işlemler yapılabilir haldeydi, beklediğimizden bence çok daha az dalgalanmayla ekonomimiz gerek o hafta, gerek geçtiğimiz hafta yerine oturdu” dedi.

 

.

 

“Kalıcı zarar olacağını zannetmiyoruz”
Darbe girişiminin ekonomiye etkilerini rakam olarak şu an söylemenin mümkün olmadığını belirten Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekonomi kendi içinde tedaviyi yaptığı için, kendi içinde düzeltmeyi yaptığı için şu an itibariyle minimum seviyede olacak. Tabi o dönemde bir haftalık dönemde faizlerde yarım puanın altındaki bir artış, borsanın kendi içinde vermiş olduğu bir tepki, kurlardaki TL’nin dolar karşısındaki değer kaybıyla ilgili bunun fiyatlara maliyetlere etkisi gibi bazı şeyler olabilir. Bunlarla ilgili herhangi bir zararın ben uzun boyutlu veya kalıcı olacağını zannetmiyorum. Bu düzeltme kendi içinde yapılacak. Dönem sonunda baktığımız zamanda bu zararı hissetmeyeceğiz.”

 

.

 

''Turizm son çeyrekte istediğimiz noktaya gelecek “
Darbe girişiminin en fazla negatif etkisinin turizm sektöründe olduğunu belirten Bakan Zeybekci, “Yalnız bu millete büyük haksızlık yapıldı. Ülkeye büyük leke sürüldü. Bu yapılan haksızlık ve lekenin turizme etkilerini daha önemli buluyorum. Şu anda hükümetimiz bütün alanlarda bu etkiyi azaltmak için çaba gösteriyor” dedi.

Geçen hafta Rusya’da olduğunu ve charter seferlerinin başlayacağını belirten Zeybekci, “Alacağımız bazı önlemlerle turizm üzerindeki etkileri azaltmaya çalışıyoruz. Vereceğimiz desteklerle bunu göreceksiniz. Turizmde bu kalkışmadan belki sektörel anlamda baktığımızda Türkiye’de tam böyle her şeyin iyi olduğu, toparlandığı dönemde en önemli negatif anlamda etkilenecek alan gibi görünüyor. Ama göreceksiniz bunu da en minimum seviyede, sıfıra yakın seviyede telafi edeceğiz. Rusya’dan gelecek turistlerin de yoğun bir şekilde gelmeye başladıklarını göreceğiz. Turizm son çeyrekte istediğimiz noktaya gelecek inşallah” diye konuştu.

 

.

Türkiye ekonomisinin ne kadar güçlü olduğunun görüldüğüne dikkati çeken Zeybekci, “Diğer ülkeleri bu anlamda negatif eleştirmek için söylemiyorum. Bu Amerika’da, Kanada’da, Rusya’da olsaydı, G20 ülkelerinde olsaydı yerle yeksan olurdu. Borsa belki haftalarca açılamazdı. Bankacılık sistemi aylarca toparlayamazdı” dedi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS