Çocuklarda görülen kansere ilaç buldu,

21.10.2017 16:18:57 tarihinde eklendi, 373 kez okundu
Uluslararası BAU İlaç Tasarım Kongresi’nin beşincisi dün başladı.

SMA hastalarının kullandığı ‘Spinraza’ isimli ilacın SMA TİP-1 hastalarının iyileşmesinde önemli katkıları olduğunu söyleyen Köln Üniversitesi Çocuk Hastanesi Kas Hastalıkları Merkezi Direktörü pediatrik nörolog Prof. Dr. Sebahattin Çırak, “SMA TİP-1 hastası çocuklar bir yaşında ölürken şimdi bu ilaç sayesinde yürüyebilenler var. Almanya sadece TİP-1 hastalarının ilaçlarını değil tüm hastaların masraflarını karşılıyor. İlaçların yıllık maliyeti 270 bin dolar” dedi.

‘Yılda 100 vaka’

Georgetown Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Departmanı’ndan Prof. Dr. Aykut Üren ise çocuklarda nadir olarak görülen bir kanser çeşidi olan ‘Ewing Sarkomas’ hastalığına ilaç bulmak için 20 yıldır çalıştıklarını söyledi. “Bu hastalık ABD’de yılda 400, Avrupa’da bin, Türkiye’de ise 100 çocukta görülüyor” diyen Üren, “Bu hastalık, iki ayrı kromozomun kırılıp yerleri değişmesi sonucu oluşuyor. Yer değiştiren kromozomun oluşturduğu sinyali kesebilecek bir ilaç keşfettik. Bir ilaç firması da bunu satın aldı. İlaç, prostat kanserine yakalanmış kişilerde de olumlu sonuç verebilir” diye konuştu.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS